Fisk er sundt – men kan også forebygge smitte med corona

Laksh, Updated:

Fiskeolier samt tran-produkter undersøges nu af norske forskere, om de kan mindske risikoen for at få Corona.

Produkter som Den originale Møller’s Tran – der er Norges ældste mærkevarer, grundlagt af apotekeren Peter Möller tilbage i 1854, har sammen med flere andre tran-produkter og fiskeolier fået forskernes opmærksomhed, da man har lagt mærke til at færre af de, som tager tran-produkter og fiskeolie, bliver smittet af Corona-virus.

Derfor efterlyser forskerne nu flere folk, som vil være med i et forsøg. Et forsøg der skal undersøge og understøtte rigtigheden af, at når man indtager fiskeolie eller tran-produkter, så mindskes risikoen for at få Corona, og hvis man bliver smittet, så ser det ud til at man bliver mindre syg og dermed kommer lettere igennem smitten.

Målet er at finde ud af om det er livstilen omkring de sædvanlige brugere af tran og fiskeolier, der giver den positive resistens overfor Corona-virus, eller om det er de virksomme stoffer i tran- og fiskeolie-produkterne, der har indvirkningen.

Projektet bliver ét af de største forskningsforsøg der nogensinde er gennemført i Norge og målet er at få 70.000 deltagere ind i forsøget, hvor de regelmæssigt i en periode indtager enten placebo eller tran.

What do you think?

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

No Comments Yet.